i složité věci lze vysvětlit jednoduše
Ambulance Kroměříž
Stará poliklinika Kroměříž, Tovačovského 437 (přízemí)
   mudr.martin.sedlak@centrum.cz


MUDr. Martin Sedlák, Ph.D.
praktický lékař pro děti a dorostAtestace: Pediatrie 2000, Praktická pediatrie 2009,
Urgentní medicína 2008, Ph.D. epidemiologie 2009

Vybráno z tofogalerie | Zobrazit celou fotogalerii

Fotogalerie - dětský lékař Kroměříž Fotogalerie - dětský lékař Kroměříž Fotogalerie - dětský lékař Kroměříž Fotogalerie - dětský lékař Kroměříž Fotogalerie - dětský lékař Kroměříž

maminky

Ambulance Kroměříž


Stará poliklinika Kroměříž
Tovačovského 437 (přízemí)
telefon 573 342 450
mobil ambulance sestra 730 141 339
nemocní do 11 hodin, odběry do 9:30 hodin
sestra Štěpánka Hošková
Pondělí 07:30 – 11:00 (objednaní do 12:00)
13:00 - 16:00 PREVENCE
Úterý 07:30 – 11:00 (objednaní do 12:00)
13:00 - 15:00 PORADNA
Středa 07:30 – 11:00 (objednaní do 13:00)
 
Čtvrtek 13:00 – 18:00
 
Pátek 07:30 – 11:00 (objednaní do 13:00)
 
Preventivní prohlídky i po domluvě

Sterilní prostředí dětem škodí

Čistota půl zdraví, přiměřená špína také

Lékař, který nezachraňuje dětem životy v ordinacích či na lůžkových odděleních, ale tím, že dnes a denně pracuje v laboratoři Kliniky dětské hematologie a onkologie, docent Jan Zuna Novinkám řekl, že přehnaná a úzkostlivá hygiena a zejména stranění se kolektivu, nemusí pro naše děti znamenat vždycky to nejlepší.

Na otázku, zda je pravda, že pro některé nemoci spojené s lidskou - dětskou imunitou je plodnou půdou tzv. skleníkový efekt, tedy, když jsou děti vychovávány ve sterilním prostředí, lékař odpověděl, že do určité míry zřejmě ano.

"Jde o to, že když se imunitní systém v předškolním věku dostatečně nestimuluje a "nenastartuje", může později nějaká relativně banální infekce vést k nepřiměřené imunitní reakci, jejímž důsledkem může být vážnější nemoc. Podle různých studií a statistik se to týká například dětské cukrovky, astmatu a také leukémií - právě neadekvátní reakce na infekci bývá zřejmě tím druhým zásahem, který změní preleukémii na leukémii.

Je ale důležité dodat, že tahle teorie funguje na velkých číslech," pokračuje Zuna, "pro jednotlivce nemá praktický význam. Rozhodně neplatí, že by dítě, které do svých šesti let neprodělalo žádnou infekci, bylo ohroženo leukémií nějak významně více než dítě, kterému budete od malička schválně máchat dudlík v blátě. Spíš je myslím dobré si uvědomit, že přehnaná a úzkostlivá hygiena, a zejména stranění se kolektivu, nemusí pro naše děti znamenat vždycky to nejlepší."

Poslední studie vědců z Harvardské univerzity potvrzuje teorii o imunizaci dítěte. To znamená, že nejmenší děti od útlého věku musejí přijít do styku s určitou mírou „špíny“ a bakteriemi, aby se jejich imunita nastartovala a posílila. Děti z hygienicky dezinfikovaného prostředí mají naopak imunitu oslabenou, přecitlivělou a často trpí alergiemi, uvedla agentura Famous.

Studie z Bostonu je jen dalším z mnoha důkazů, že dítě potřebuje být v rané fázi vývoje vystaveno mikrobům, aby v dospělosti netrpělo autoimunitními chorobami.

   mudr.martin.sedlak@centrum.cz


Grafika a aplikace DUNA Graphics