Černý kašel

Až 95 procent dětí ve věku do dvou měsíců nemá ochranné látky proti černému kašli. Jediná možnost je zabránit pohybu přenašečů nemoci v jejich blízkosti. Proto je důležité, aby si budoucí rodiče a jejich rodiny zkontrolovali platnost očkování a dali se případně přeočkovat," uvedl primář novorozeneckého oddělení Zbyněk Straňák.

Matky by se měly očkovat brzy po porodu, nejlépe ještě před odchodem z porodnice. Ostatní členové rodiny se mohou očkovat už před narozením dítěte. Očkuje se jednou dávkou kombinované vakcíny, která chrání i proti tetanu a záškrtu. Přeočkování stojí zhruba 900 korun. Budoucí maminky dostanou informace na předporodních prohlídkách, kurzech a webu porodnice.

Přeočkovat by se měli nechat i dospělí

Vakcínu proti černému kašli dostávají děti v devátém týdnu po narození. Imunitu proti nemoci ale postupně od tří let ztrácejí. Do patnácti let pak následuje povinně šest vakcín. Podle epidemiologů by ale tím prevence rozhodně končit neměla, a alespoň jednou za život by se měli nechat očkovat i dospělí.

Vedoucí oddělení fyziologických novorozenců Marcela Černá upozornila, že onemocnění černým kašlem v posledních letech přibývá v ČR i na celém světě. Ochrana po očkování z dětství trvá jen 3 až 12 let. V ČR vedl nárůst onemocnění u dospívajících k tomu, že se od roku 2009 přeočkovávají proti černému kašli děti od 10 do 11 let věku.

V měsíčním hlášení z ledna 2014 se objevily z okresu Kroměříž 3 nové případy.